Kokia yra normali kūdikio temperatūra?
Kūdikio kūno temperatūra turėtų būti tarp 36,5 ir 37,5 °C. [2] Jei kūdikiui mažiau nei trys mėnesiai, itin aukšta temperatūra laikomi 38,0 °C ir daugiau, o vyresniems kūdikiams ir vaikams – 38,5 °C ir daugiau. [2]
Jei pastebite karščiavimo požymių, išmatuokite kūdikio temperatūrą termometru; skaitmeniniai termometrai dažniausiai yra tiksliausi ir patogiausi naudoti. Kokia kūdikio temperatūra laikytina normalia, priklauso nuo to, ar matuojate vidinę, ar išorinę organizmo temperatūrą. Todėl svarbu žinoti, ko tikėtis pagal kūno vietą, kurios temperatūrą matuosite.
- Matuojant ausies termometru normali temperatūra svyruoja nuo 35,8 iki 38,0 °C. [3]
- Normali oralinė (burnos) temperatūra svyruoja nuo 35,5 iki 37,8 °C. [3]
- Normali pažasties temperatūra svyruoja nuo 34,7 iki 37,3 °C. [3]
- Matuojant rektaliniu termometru normali temperatūra svyruoja nuo 36,6 iki 38,0 °C. [3]
Kaip ir visais atvejais, jei dėl kažko nerimaujate, pasitarkite su šeimos gydytoju ar sveikatos priežiūros specialistu.
Kokios yra termometrų rūšys?
- Kūdikių ir mažų vaikų temperatūrą galima matuoti keliais skirtingais būdais: po liežuviu, pažastyje, ausyje ar ties kakta. [4] Tinkamiausio būdo pasirinkimas gali priklausyti nuo naudojamo termometro.
- Skaitmeninis termometras yra itin tikslus ir temperatūrą išmatuoja greitai. Šie termometrai dažniausiai naudojami temperatūrai matuoti pažastyje.
- Ausų termometras kūdikio temperatūrą išmatuoja greičiausiai, rezultatas pateikiamas vos per 1 sekundę. Visgi šie termometrai yra brangūs, o norint tiksliai išmatuoti kūdikio temperatūrą būtina atidžiai laikytis naudojimo instrukcijų.
- Termometro juostelė. Tai – labai paprasti termometrai, kuriuos tiesiog reikia pridėti prie kūdikio kaktos ir palaikyti.
- Gyvsidabrio termometrai. Tai yra itin pasenusi ir nebenaudojama temperatūros matavimo priemonė. Juos naudoti gali būti pavojinga, nes termometrui sudužus į mažas stiklo šukes aplinkoje pasklinda nuodingas gyvsidabris. Dėl šios priežasties gyvsidabrio termometrų patariama nenaudoti kūdikio temperatūrai matuoti. [5]
Kaip dažnai turėtumėte matuoti kūdikio temperatūrą?
Kūdikiui karščiuojant temperatūrą ir jaučiamą diskomfortą turėtumėte matuoti periodiškai, kad būtumėte tikri, jog kūdikiui viskas gerai. Tačiau ne mažiau svarbu kūdikiui leisti kuo daugiau pailsėti, tai padės organizmui kovoti su infekcija arba karščiavimą sukėlusiu virusu.
Matyti, kad kūdikis kankinasi, gali būti nežemiškai sunku, tačiau daugumai karščiavimas po kelių dienų praeis savaime, be papildomo gydymo. Jei kūdikiui mažiau nei šeši mėnesiai ir jo temperatūra aukšta, nedelsdami apsilankykite pas šeimos gydytoją arba pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Jei kūdikis vyresnis, pasistenkite, kad jam būtų kuo patogiau, duokite gerti daug skysčių, kad išvengtų dehidratacijos, ir dažnai vėdinkite kambarį. Ir dar kartą: jei dėl kažko nerimaujate, pasitarkite su šeimos gydytoju ar sveikatos priežiūros specialistu.
Literatūra:
- 1
- 2
- 3
Canadian Paediatric Society, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2819919/
- 4
- 5
- 6