Vaiko dantų valymas

Geriausias būdas kūdikio dantims prižiūrėti – įprasti valyti, net jei burnoje yra tik vienas dantukas! Iš pradžių valykite tik minkštu dantų šepetėliu ir vandeniu. Kūdikiui sulaukus 18 mėnesių, parinkite vaikams skirtą dantų pastą su nedaug fluoro. Ne mažiau svarbu nuo pat pradžių valyti dantis vaškuotu siūlu. Prieš sudygstant dantukams įpraskite valyti kūdikio dantenas minkštu audiniu du kartus per dieną.

Pernelyg nesijaudinkite, jei iš pradžių nelengva valyti kūdikio dantukus šepetėliu. Svarbiausia formuoti įprotį reguliariai valyti dantukus, kad kūdikis tai suprastų kaip kasdienės rutinos dalį. Kai įprasite valyti kūdikio dantukus, darykite tai du kartus per dieną – ryte ir prieš miegą.

Vaikui šiek tiek paaugus gali atrodyti, kad reikėtų kuo greičiau jį išmokyti valytis dantis be Jūsų priežiūros. Išmokyti vaiką savarankiškai valyti dantis iš tiesų yra svarbu, tačiau rekomenduojama padėti jam iki maždaug septynerių metų, kol pačiam tai pavyks ganėtinai gerai

Mažiau vartoti cukraus

Cukrus yra maisto šaltinis burnos bakterijoms. Jos gamina rūgštis, kurios gali pažeisti danties paviršių (vadinamąjį emalio sluoksnį). Seilės šią žalą padeda mažinti, tačiau emaliui tirpstant sparčiau nei seilės spėja taisyti dantyje ima formuotis skylė.

Ledinukai ir gėrimai su cukrumi, pilami į kūdikių buteliukus, gali itin pakenkti vaiko dantims, nes su jais sąveikauja ilgesnį laiką, todėl didėja tikimybė, kad atsiras ėduonis. Geriausia būtų kuo labiau mažinti saldumynų kiekį ir kuo anksčiau išugdyti sveikos mitybos bei tinkamos dantų priežiūros įpročius. Apriboti vaiko dantų sąlytį su cukrumi padės šie patarimai:

  • vaikui baigus valgyti, atitraukite krūtį ar buteliuką;
  • guldydami kūdikį lovytėje nepalikite buteliuko;
  • į buteliuką niekada nepilkite saldžių gėrimų;
  • kūdikio čiulptuko niekada nemerkite į saldų skystį;
  • jei įmanoma, rinkitės becukrius vaistus;
  • sulaukusį šešių mėnesių vaiką mokykite gerti iš puodelio;
  • pagrindinis vyresnio nei 12 mėnesių vaiko gėrimas turėtų būti vanduo arba nenugriebtas pienas;
  • vaisių sultys vaikams nereikalingos ar nerekomenduotinos dėl jose esančių cukraus ir rūgščių.

Kartais gali būti sunku žinoti maiste esančio cukraus kiekį, nes jis vadinamas įvairiai. Vieni dažniausių cukraus pavadinimų, randamų ant maisto produktų pakuočių, yra šie: fruktozė, sacharozė, dekstrozė ir gliukozė. Gali atrodyti, kad natūralių šaltinių cukrus dantims nekenkia, tačiau pažymėtina, kad ėduonis gali susidaryti tiek dėl vaisiuose, jų sultyse ar meduje esančio cukraus, tiek dėl pridėtinio.

Kada vaiką vesti pas odontologą?

Kuo anksčiau su vaiku apsilankysite pas odontologą, tuo geriau. Patariama planuoti pirmą vizitą vos pradėjus dygti pirmiesiems kūdikio dantukams. Odontologas padės užtikrinti, kad kūdikio dantukai dygtų tinkamai, ir pasidalins naudingais patarimais, kaip išlaikyti juos sveikus ir stiprius.