1. Gripas – tai tik stiprus peršalimas
NETIESA: nors peršalimo ir gripo simptomai, pvz., kosulys, užsikimšusi nosis ar galvos skausmas, iš tiesų gali atrodyti vienodi ar bent jau labai panašūs, tai yra dvi labai skirtingos ligos. Kai kurios peršalimo ir gripo gydymo priemonės tinka abiem būtent todėl, kad malšina tuos pačius simptomus – nesvarbu, ar sergate peršalimu, ar gripu. Tačiau įprastai gripo simptomai būna sunkesni ir trunka ilgiau. Gripą sukelia skirtingi virusai nei peršalimą, todėl gripas turi simptomų, kurie susirgus peršalimu įprastai nepasireiškia, pvz., greitai pakilusi temperatūra. Susirgus gripu atsiranda ir tam tikrų komplikacijų rizika, todėl ši liga yra daug rimtesnė, ypač mažyliams ir vyresniems žmonėms.
2. Gripą galima išgydyti antibiotikais
NETIESA: antibiotikai vartojami tik bakterinėms infekcijoms gydyti, o peršalimą ir gripą sukelia virusai. Antibiotikai visiškai nepaveiks peršalimą ar gripą sukėlusių virusų. Antivirusiniai vaistai gali būti vartojami gripui gydyti, tačiau sergantiems gripu jie dažniausiai neskiriami. Jie geriausiai veikia vartojami vos ligai prasidėjus ir parduodami tik su gydytojo receptu. Tačiau dažniausiai gydomi peršalimo ir gripo simptomai.
3. Sveiki ir gerai savo kūną prižiūrintys žmonės gripu ar peršalimu nesuserga
NETIESA: užsikrėsti peršalimo ar gripo virusu gali kiekvienas – jaunas ar senas, sportuojantis ar ne. Kiekvienas taip pat gali būti viruso nešiotojas. Visgi krislas tiesos šiame teiginyje yra tai, kad tam tikromis ligomis sergantiems žmonėms užsikrėtus gripo virusu didėja komplikacijų rizika. Tad jeigu pradedate jausti peršalimo ar gripo simptomus, visada imkitės priemonių jų plitimui užkirsti – kosėdami ar čiaudėdami pridenkite burną vidine alkūnės dalimi arba vienkartinėmis nosinaitėmis ir jas nedelsdami išmeskite. Plaukite rankas muilu ir vandeniu arba dezinfekciniu skysčiu rankoms, ypač nusikosėję ar nusičiaudėję.
4. Tai – tik peršalimas, tad į mokyklą ar darbą eiti tikrai galima
NETIESA: jei sergate, svarbu vengti kontakto su kitais žmonėmis, net jeigu „tai – tik peršalimas“. Jums būnant arti kitų žmonių susidaro palankios sąlygos peršalimui ir gripui plisti. Tai ypač pasakytina apie mokyklas ir dienos centrus, nes vaikų imuninės sistemos nėra iki galo išsivysčiusios ir ne visi vaikai turi gerus higienos įpročius. Virusai gali turėti labai rimtų pasekmių kai kurių žmonių, pvz., mažų vaikų, vyresnio amžiaus ir nėščiųjų, sveikatai. Likite namuose ir saugokite aplinkinių sveikatą.
5. Pasigauti peršalimą ir gripą galima tik kvėpuojant tuo pačiu oru su jau sergančiais
NETIESA: peršalimo ir gripo virusai iš tikrųjų plinta oru – tai yra tiesa. Kai vienu iš šių virusų užsikrėtęs žmogus tiesiai į Jus (ar šalia) čiaudi ar kosi, iš tiesų galite tuo pačiu virusu užsikrėsti ir Jūs. Tačiau šie virusai plinta ne tik oru. Prisilietus prie virusu užteršto paviršiaus virusas gali patekti ant Jūsų rankų. Virusu užteršti gali būti, pavyzdžiui, telefonų, durų rankenų, kompiuterio klavišų ar vaiko žaislų paviršiai. Gripo virusas ant kieto paviršiaus išlieka 24–48 valandas. Patekęs ant rankų virusas netruks atsidurti organizme patrynus akis ar palietus nosį arba burną. Jei sergate peršalimu ar gripu arba esate tose pačiose patalpose su sergančiuoju, svarbu dažnai ir tinkamai plauti rankas.
Tikimės, kad pavyko išsklaidyti bent kelis dažnai girdimus mitus, tačiau jei dėl kažko nerimaujate ir nesate tikri, kaip elgtis su peršalimu ar gripu, visada pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.