Kas nutinka kūne dehidratacijos metu?

Vanduo sudaro du trečdalius sveiko žmogaus kūno masės ir yra svarbus užtikrinant daugelio organizmo funkcijų veiklą, pvz., maistinių medžiagų ir atliekų nešimo svarbiausiems gyvybiniams organams, kūno temperatūros reguliavimo, sąnarių sutepimo, virškinimo gerinimo, odos sveikatos palaikymo ir kt. Vanduo gyvybiškai svarbus kiekvienai kūno ląstelei, todėl būtina kasdien išgerti reikiamą jo kiekį.

Pirmieji dehidratacijos simptomai – troškulys ir džiūstanti burna. Tačiau gali atsirasti ir kitų simptomų kaip galvos skausmas, nuovargis, silpnumas, sausėjančios lūpos, sumišimas, haliucinacijos ir greitas širdies plakimas.

Dehidrataciją galintys sukelti gėrimai

Vanduo laikomas geriausia priemone dehidratacijai išvengti.

Tyrimai rodo, kad didelio kavos ar kitų gėrimų su kofeinu kiekio vartojimas gali tapti viena iš su dehidratacija siejama galvos skausmo priežasčių. Jei dažnai geriate kavą ar arbatą, mažinkite kofeino vartojimą laipsniškai, nes staigus jo atsisakymas gali tapti galvos skausmo priežastimi.

Dar viena galvos skausmo priežastis gali būti alkoholis. Jei vartojate alkoholį, tai darykite saikingai ir gerkite daug vandens, kad organizme būtų jo pakankamai.

Kiek gerti vandens, kad išvengtume dehidratacijos?

Mitybos gairėse rekomenduojama kasdien išgerti didelį vandens kiekį. Tikslus kiekis priklauso nuo lyties, amžiaus, fizinio aktyvumo, taip pat nuo to, ar esate nėščia, žindote, ir kokiomis sąlygomis gyvenate.

Bet kokie prakaitavimą skatinantys veiksniai, pvz., šiltas oras, fizinė veikla ir gyvenimas gerokai virš jūros lygio, didina organizmo vandens poreikį ir gali reikšti, kad reikėtų gerti daugiau vandens nei įprastai rekomenduojama.

Turėkite omenyje, kad valgydami vaisų ir daržovių iš tiesų suvartojate daugiau skysčių, tačiau nelaikykite jų vandens pakaitalu.

Galvos skausmo malšinimas

Dehidratacijos sukelto ar su ja susijusio galvos skausmo išvengsite kasdien išgerdami pakankamą vandens kiekį. Norėdami numalšinti jau prasidėjusį galvos skausmą, išgerkite vaistų nuo skausmo. Vaistiniai preparatai, pvz., „Nurofen“ (ibuprofenas), gali numalšinti skausmą iki 8 valandų*.

Viską apsvarsčius tikrai lengviau imtis žingsnių, kurie padėtų galvos skausmo išvengti, negu dėl jo kankintis! Tad kasdien išgerti pakankamą vandens kiekį gali būti itin paprastas būdas sumažinti jų skaičių.

*Malmstrom, K., et al. 1999, Malmstrom, K., et al. 2004, Mehlisch, D. R., et al. 2010 (Tyrimas finansuotas RB).