Kaip ibuprofenas veikia?

Sergant ar patyrus traumą ibuprofenas slopina prostaglandinų gamybą organizme.

Prostaglandinai – tai natūralios cheminės medžiagos, organizmo gaminamos ir jame skleidžiamos patyrus traumą ar susirgus. Organizme paskleisti prostaglandinai stipriai didina šalia esančių nervinių ląstelių jautrumą skausmui, o tai organizmui padeda suprasti, kad kažkas yra negerai. Todėl prisilietus prie aštraus daikto atitinkamos nervinės ląstelės siunčia signalą smegenims, kurios nedelsdamos praneša apie skaudančią ranką.

Prostaglandinai taip pat sukelia audinio uždegimą arba tinimą – jie yra viena iš priežasčių, dėl kurių susirgus gerklė tinsta ar peršalus užsikemša nosis. Prostaglandinai taip pat yra viena iš patinimo ir sąnario sustingimo priežasčių po čiurnos raiščių patempimo.

Dėl gebėjimo stabdyti prostaglandinų gamybą ibuprofenas veikia būtent ten, kur skauda, taip malšina skausmą ir uždegimą.

Kokių rūšių ibuprofeno galima įsigyti?

Yra įvairių farmacinių ibuprofeno formų. Labiausiai paplitę yra geriamieji preparatai, vartojami per burną, užgeriant vandeniu, ir lokalaus vartojimo preparatai, vartojami ant odos.

Geriamasis ibuprofenas – tai ibuprofeno tabletės, kapsulės ar skysčiai, dažniausiai užgeriami vandeniu. Praryta ibuprofeno tabletė patenka į skrandį ir pradeda tirpti. Tabletei tirpstant išskiriamas ibuprofenas. Jis per skrandžio sieneles patenka į kraujotaką.

Pastaraisiais metais sukurta naujų ibuprofeno formų. Du pavyzdžiai – ibuprofenas lizino pavidalu ir ibuprofenas natrio druskos pavidalu. Abu vaistai yra ibuprofeno druskos, antrasis organizmo pasisavinamas (absorbuojamas) dukart greičiau nei įprastas „Nurofen“*.

Patekęs į kraujotaką ibuprofenas slopina prostaglandinų sintezę, o tai padeda malšinti skausmą ir uždegimą.

Ibuprofeno tabletės ir kapsulės netinka kūdikiams ir vaikams iki 7 metų amžiaus, tačiau galima įsigyti jiems pritaikyto skysto ibuprofeno. Skystas ibuprofenas vaikams tinkamas nuo 3 mėn. amžiaus.

Lokalaus vartojimo ibuprofenas – tai ibuprofenas kremo ar gelio pavidalu, tepamas tiesiai ant skaudamų kūno vietų, kuriose jį sugeria oda. Vienas iš lokalaus vartojimo vaistinio preparato privalumų yra tai, kad didžioji vaisto dalis nepatenka į kitus organus, pvz., skrandį, kuriame gali pasireikšti šalutinis poveikis.

*Mokslinės nereceptinių vaistų nuo skausmo analizės rezultatai, į kurią buvo įtraukta tiek paprasta, tiek greito poveikio ibuprofeno formos.

Kada ibuprofeną vartoti?

Nereceptinės ibuprofeno dozės skirtos laikinai malšinti skausmą ir (arba) uždegimą, kai:

  • skauda galvą (pvz., migrena, įtampos nulemti galvos skausmai);
  • skauda raumenis (pvz., patempimai, sporto traumos);
  • karščiuojate;
  • pasireiškia peršalimo ir gripo simptomai;
  • kankina mėnesinių skausmai;
  • skauda dantį;
  • skauda sąnarius (pvz., artritas);
  • jaučiate skausmą sinusų srityje

Kuo skiriasi ibuprofenas ir paracetamolis?

  Ibuprofenas Paracetamolis
Vaisto tipas Nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU) Įprastas analgetikas
Kaip jis veikia Skausmo signalus labiausiai blokuoja skausmo vietoje Manoma, kad daugiau veikia centralizuotai ir mažina skausmo signalų intensyvumą
Paplitę prekių ženklai Nurofen, Advil, Bugesic, Dimetapp, iProfen, ProVen, Rafen Panadol, Lemsip Max, Dymadon, Febridon

Ibuprofeno istorija

Ibuprofeną praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje sukūrė ir ištobulino Jungtinės Karalystės įmonės „Boots Company“ (dabar priklausančios „Reckitt Benckiser“) tyrėjų komanda: jai vadovavęs dr. Stewartas Adamsas ir kolegos Johnas Nicholsonas bei Colinas Burrowsas.

Šiandien milijonai žmonių ibuprofeną vartoja kaip nereceptinį vaistą nuo skausmo ir karščiavimo, jis taip pat paplitęs kaip receptinis vaistas reumatoidinio artrito ir osteoartrito keliamam skausmui malšinti.

Kas yra NVNU?

NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) padeda malšinti skausmą ir uždegimą, stabdo skausmą keliančių cheminių medžiagų, vadinamųjų prostaglandinų, gamybą.

Vaistinėse galima įsigyti įvairiausių NVNU. Tarp nereceptinių NVNU, kuriuos galite išsirinkti patys, yra acetilsalicilo rūgštis (aspirinas), diklofenakas, naproksenas ir ibuprofenas.

Stipresnio poveikio NVNU įsigyti reikalingas gydytojo receptas.

Atsargumo priemonės

Kada ibuprofeno vartoti negalima:

Jei sergate skrandžio opa arba kitomis skrandžio, inkstų ar širdies ligomis.

  • Ar ibuprofenas kenkia skrandžiui?

Jei esate alergiški ibuprofenui, aspirinui ar kitiems vaistams nuo uždegimo. Pasireiškus alerginei reakcijai nedelsdami nustokite vartoti ibuprofeną ir apsilankykite pas gydytoją.

Nėštumo metu: per pirmus 6 mėnesius ibuprofeną vartoti galima tik su gydytojo leidimu , o per 3 paskutinius nėštumo mėnesius – vartoti negalima.

  • Ar galima vartoti ibuprofeną nėštumo metu?

Ibuprofeno perdozavimas

Jei manote, kad išgėrėte per daug ibuprofeno (perdozavote), nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Didžiausia rekomenduojama ibuprofeno dozė per parą:

  • suaugusiesiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams – 1200 mg per parą;
  • 7–12 metų vaikams – 800 mg per parą.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Literatūra

  • 1

    Grosser, T., al. Chapter 34. In: Brunton, L. L., Chabner, B. A., Knollmann, B. C. (eds). Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics. 12th ed.

  • 2

    Australian and New Zealand College of Anaesthetists and Faculty of Pain Medicine. Acute pain management: scientific evidence. Third edition 2010.

  • 3

    O'Callaghan, T. What's wrong with the world's favourite painkiller? [Internet]. Newscientist.com. Žiūrėta 2014 m. rugsėjo 1 d.

  • 4

    Therapeutic Goods Administration (TGA). Core paracetamol product information. 2005 m. gruodi

  • 5

    MIMS Australia. Panadol.

  • 6

    Panadol Osteo. Consumer Medicine Information (Australia).

  • 7

    Royal Society of Chemistry. Paracetamol: a curriculum resource. 2002

  • 8

    Tylenol.com. About Us. [Internet]. Žiūrėta 2014 m. rugsėjo 2 d.

  • 9

    Williams, C. M., et al. Lancet. 2014 Jul 23. pii: S0140-6736(14)60805-9. doi: 10.1016/S0140-6736(14)60805-9. [Prieš pasirodant spaudoje prieinamas „Epub“ failas]."