Svarbiausi faktai apie „Nurofen“ ir jo šalutinį poveikį skrandžiui:

 • jei „Nurofen“ vartojate pagal pakuotės lapelyje ar ant pakuotės nurodytas instrukcijas, jokių skrandžio problemų neturėtų kilti;
 • jei „Nurofen“ vartojate pagal pakuotės lapelyje ar ant pakuotės nurodytas instrukcijas, organizmas jį toleruos taip pat gerai, kaip ir paracetamolį;
 • Nurofen“ nevartokite, jei sergate skrandžio opa ar turite skrandžio problemų;
 • jei Jums reikalingi ilgalaikio vartojimo vaistai nuo skausmo, apsilankykite pas gydytoją. Kai kuriems žmonėms ilgalaikis NVNU vartojimas gali pakenkti skrandžiui.

Koks yra galimas šalutinis NVNU poveikis skrandžiui?

Retkarčiais NVNU, tarp jų ir ibuprofenas, gali sukelti nestiprų šalutinį poveikį skrandžiui, pvz., virškinimo sutrikimų, rėmenį, prarastą apetitą, skrandžio skausmų ar viduriavimą. Rimtesnis šalutinis poveikis gali būti skrandžio opos, kraujavimas arba skrandžio ar dvylikapirštės žarnos įplyšimai, tačiau pažymėtina, kad šie sutrikimai dažniausiai siejami su didelių dozių NVNU vartojimu (daugiau nei 1200 mg per parą) ilgą laiką (ilgiau nei 3 paras paeiliui).

Tokio pobūdžio šalutinio poveikio rizika gerokai padidėja, jei anksčiau turėjote skrandžio problemų; būtent todėl neturėtumėte vartoti „Nurofen“, jei kada nors pasireiškė skrandžio kraujavimas ar kitos skrandžio problemos.

Ar ibuprofenas kenkia skrandžiui tiek pat, kiek kiti NVNU?

Ne visi NVNU yra vienodi. Ibuprofenas sukelia mažesnį šalutinį poveikį nei kiti uždegimo malšinamieji vaistai nuo skausmo, jei vartojamas, kaip nurodyta pakuotėje. Nereceptinio vaistinio preparato dozės ir vartojimo trukmė.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad:

 • nedidelėmis dozėmis vartojamas ibuprofenas sukelia mažesnį šalutinį poveikį nei kiti NVNU, pvz., diklofenakas, naproksenas ar acetilsalicilo rūgštis (aspirinas);
 • nereceptinėmis dozėmis vartojami ibuprofenas ir paracetamolis sukelia panašų šalutinį poveikį skrandžiui.

Skrandžio problemų rizika išauga, kai NVNU vartojami didelėmis dozėmis (daugiau nei 1200 mg per parą) ilgą laiką (ilgiau nei 3 paras paeiliui). Jei Jums reikalingi ilgalaikio vartojimo vaistai nuo skausmo, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Kaip ilgalaikis NVNU vartojimas paveiks skrandį?

Ibuprofeno ir kitų uždegimo malšinančiųjų vaistų nuo skausmo poveikis paremtas laikinu skausmą sukeliančių cheminių medžiagų, vadinamųjų prostaglandinų, sintezės blokavimu. Prostaglandinai aktyvuoja skaudamos vietos nervų galūnes, kurios smegenims praneša apie skausmo vietą ir stiprumą.

Prostaglandinai taip pat padeda apsaugoti skrandžio gleivinę. Kai kuriems žmonėms ilgalaikis prostaglandinų sintezės blokavimas gali sutrikdyti šį apsaugos mechanizmą ir sukelti skrandžio opą.

Jei „Nurofen“ vartojate, kaip nurodyta ant pakuotės ir pakuotės lapelyje (trumpą laiką ir nedidelėmis dozėmis), prostaglandinų sintezė prislopinama tik trumpam, todėl skrandžio problemų rizika bus itin maža.

Jei Jums reikalingi ilgalaikio vartojimo vaistai nuo skausmo, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Literatūra

 • 1

  The Royal Children’s Hospital Melbourne. Pain relief for children – paracetamol and ibuprofen. Available at: www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Pain_relief_for_children_-_Paracetamol_and_Ibuprofen/ Žiūrėta 2014 m. rugsėjo 4 d.

 • 2

  Pelen, F., et al. Ann Pediatr 1998; 45(10): 719–28. Tyrimas finansuotas „Reckitt Benckiser“.

 • 3

  Autret-Leca et al. Curr Med Res Opin 2007; 23(9): 2205–11. Tyrimas finansuotas „Reckitt Benckiser“.

 • 4

  Colmar Brunton OMNI Research, 2014 m. liepa.

 • 5

  Yin, H. S., et al. Arch Pediatr Adolesc Med 2010; 164(2): 181–6